Ett alldeles underbart sinnligt och personligt smycke, tillverkat av den franske konstnären Jean-Marie Mentz. Varje smycke är ett konstverk, och visar att du bär på något speciellt, någon som ingen annan har. Jean-Marie hämtar sin inspiration från naturen och i halssmycket Ginko har han studerat de vackra bladen på världens äldsta träd, Ginko Biloba – symbolen för evigt liv.
Varje smycke är unikt och i massiv mässing förgyllt med 24 K guld. Ett konsthantverk där varje moment är utfört för hand med mycket omsorg och känsla.
Tempelträdet
Ginko Biloba (ginkoaceae), eller kinesiskt tempelträd som det också kallas, är troligen det äldsta nu levande trädslag. Det uppstod för bortåt 250 miljoner år sedan. Trädet kommer ursprungligen från Kina och Japan. |